Journaling a učení jazyků
Je jedno z vašich novoročních předsevzetí začít se učit nový jazyk nebo se v nějakém zdokonalit? Pokud ano, přečtěte si náš článek o journalingu (deníčkování), které učení (nejen) jazyků může urychlit a usnadnit.
Journaling, jak ho budeme v tomto textu chápat, není jen tak nějaké psaní deníku. Jde o učící a seberozvojovou techniku, při které si v deníku reflektujeme svůj postup v učení. Pokud si teď říkáte, že už jste tužkou na papír nepsali ani nepamatujete a tento text pro vás tedy určitě není, ještě s námi neztrácejte trpělivost, třeba si i tak v něm pro sebe něco najdete.
Co nám může journaling přinést?
Rekapitulace
- Skrze reflektování a zapisování naučeného se nám nová zjištění a postřehy lépe uloží nejen do mozku, ale jsou tím pádem i někde zapsaná a můžeme se k nim tak jednoduše vracet.
Struktura
- Záleží samozřejmě na každém z nás, jak si strukturu deníčku nastavíme. Někdo si potřebuje volně zapsat myšlenky a pocity a někdo naopak může potřebovat jasnou a přehlednou strukturu, díky které si svůj rozvoj bude moci jednoduše zrekapitulovat.
Aplikace naučeného
- Při psaní rozvojového deníčku se můžeme zabývat tím, jak nově naučené zapadá do naší každodenní reality, díky čemuž se nám to lépe vybaví v situaci, kdy danou látku můžeme využít.
Angažovanost
- Díky zapisování myšlenek a pocitů ohledně učení se často zvýší i naše angažovanost v učícím procesu.
Zlepšení komunikačních dovedností
- Konkrétně při učení jazyků mohou benefitovat i naše komunikační dovednosti tím, že si své myšlenky zapíšeme a zformulujeme je do svých slov a vět.
Jak si zapisovat?
V tom, jak si deníček psát je stěžejní
- pravidelnost,
- psát vlastními slovy,
- psát nenuceně a s radostí.
Není už tedy důležité, jestli budeme psát do sešitu, do mobilu nebo do počítače. Důležité je se zamyslet nad tím, jaký nástroj nám už teď je vlastní - pokud jsme zvyklí psát si poznámky v google keep; na post-ity; do kalendáře v mobilu či do diáře, proč si nezačít vést deníček tam? Možností je spousta, rozhodně však nedává smysl se pouštět do úplně nových a neznámých nástrojů. Ty by nás mohly od psaní spíše odradit, nejsou-li skutečně uživatelsky přívětivé.
Velmi prospěšné může být i sdílené deníčkování. Buď s kolegy z kurzu, který navštěvujeme, nebo s kýmkoliv, kdo by se tímto způsobem rád rozvíjel v libovolné oblasti. Jde hlavně o pocit, že v tom nejsme sami, podporu a motivaci si pravidelný zápis vytvořit, i když se nám zrovna nechce. S kolegy z kurzu můžeme své zápisy třeba i porovnávat a navzájem se inspirovat.
Jak s journalingem začít a jak u něj zůstat?
-
Hlavní je se toho nebát! Stejně jako každá cesta začíná i journaling prvním krokem.
-
Vymyslet, co si budeme zapisovat
- Pokud je pro nás journaling úplně nový, mohou nám prospět návodné otázky, podle kterých své zápisy budeme strukturovat. Pár otázek k inspiraci naleznete níže, případně o nějaké můžete požádat svého lektora.
-
Vytvořit si motivační systém
- K zapisování si můžeme například vytvořit nějaký svůj příjemný oddechový rituál. Rozhodně neuškodí ani upomínky v kalendáři, či pobídky na lednici.
-
Pracovat s reálnými a dosažitelnými cíli
- Pořádně se zamyslet, kolik času a jak často jsme schopni se tomu věnovat. Pokud chodíte na pravidelný kurz, doporučujeme zapisování na kurz navázat a zapisovat co nejdříve po jednotlivých lekcích.
Návodné otázky k inspiraci:
- Co jsem se naposled naučil*a? Jaká slovíčka? Jaká spojení? Jakou gramatiku?
- Jak to mohu použít ve svém běžném životě?
- Je něco, čemu jsem nerozuměl*a?
- Jaké k tomu mám otázky?
- Co se chci naučit příště?
- Co mi při učení udělalo radost?
- Je nějaká oblast, ze které mám při učení obavy?
- Proč se chci jazyk naučit a jak jsem se posunul*a ke svému cíli?
- Co mě při učení může inspirovat a motivovat?
Pokud jsme ve vás probudili chuť začít se učit cizí jazyk, podívejte se na naši nabídku jazykových kurzů.
Nejtěžší je vždy začít, zbytek přijde automaticky. Tak začněte ještě dnes!
16. 01. 2024 15:30:04
Nejnovější články
Tandem jako posilovna jazyků
Léto je za rohem, což znamená: nejvyšší čas vyladit (nejen) svou jazykovou formu!
Architektonická angličtina s Calvinem
I architekti musí jít s dobou aneb architektonická angličtina v akci.
Úspěchy AI semináře od Tandemu
Tandemovský AI seminář slaví další úspěchy a efektivně rozšiřuje výukové obzory stále více učitelům angličtiny z českých ZŠ i SŠ. A co konkrétně účastníkům přinesl?